PełniaKultury.pl
języki: PL EN
wersja portalu: Pełna Wersja

Chemia i praca – Adam Krzeszowiec o tajemnicy muzycznych duetów

22 listopada w studio koncertowym Radia Katowice odbył się ostatni z koncertów w cyklu „Młodzi Kameraliści” Student Art Festivalu sSAFka. Po zakończonym koncercie udało mi się przeprowadzić krótki wywiad z wiolonczelistą Adamem Krzeszowcem, który wystąpił w duecie z grającą na fortepianie Anną Gburek, a którego gra, czego nie ukrywam, szczególnie mi się podobała.

Magdalena Micuła: Jak się Panu grało dla dzisiejszej, dość niewielkiej publiczności?

Adam Krzeszowiec: Kameralne koncerty są trochę inne, ponieważ atmosfera na nich jest inna. To, że na koncercie jest niewiele osób, pomaga stworzyć dość wyjątkową atmosferę. Myślę, że dzisiaj było podobnie.

M.M.: Tak. Dokładnie tak było. Czuło się, że jest pewna intymność i porozumienie w tym, co Państwo wspólnie wykonali. Jak długo Pan gra z Anną Gburek?

A.K.: W zasadzie współpracujemy ze sobą od mniej więcej roku. Nie jest to bardzo długi staż. Ale oczywiście zamierzamy kontynuować współpracę. Mamy wiele planów artystycznych.

M.M.: Czy to oznacza, że można w rok nauczyć się tak dobrze grać w duecie - tak jak Państwo to robią?

A.K.: Na pewno. Ale jest kilka warunków, które trzeba spełnić. Wiadomo, że sami powinniśmy być dobrze przygotowani: jako soliści, instrumentaliści. Poza tym musimy znaleźć jakąś, nazwijmy to, chemię między sobą, aby to wszystko zagrało. Na koniec pozostaje już tylko praca, praca i jeszcze raz praca.

M.M.: Czy jakoś szczególnie występuje się na festiwalu organizowanym przez studentów rodzimej uczelni?

A.K.: Ja w ogóle się cieszę, że możemy wystąpić na tym festiwalu i bardzo popieram tę ideę. Już w trakcie zeszłorocznej, pierwszej edycji występowałem jako solista z orkiestrą Silesian Art Ensemble. Radość sprawia sam fakt, że festiwal jest inicjatywą studentów. Dla osób, szczególnie młodych, którym muzyka poważna kojarzy się ze zbyt wielką ”powagą”, młodość organizatorów i ich zaangażowanie jest swoistą rekomendacją do uczestniczenia w tej imprezie.

M.M.: Dziękuję za wywiad. Życzę dalszych sukcesów.

A.K.: Dziękuję bardzo.

Magdalena Micuła
2011-11-27

PDF Print