PełniaKultury.pl
languages: PL EN
layout: Full Version

Glenn Miller przewraca się w grobie. Gdzie taki ‘Swing’? W Teatrze Korez!

W listopadzie zeszłego roku w Teatrze Korez odbyła się premiera komedii „Swing” w reżyserii Mirosława Neinerta. To spektakl wyłącznie dla osób dorosłych. Bowiem nie o jazzowym swingu mówi. A do grupowego seksu namawia przyjaciela i żonę Marek, szkolny polonista.

Za autentycznie komediowe zacięcie sztuki odpowiada Abelard Giza, założyciel i tekściarz Kabaretu Limo, autor tekstów satyrycznych. Jest to również reżyser filmowy i teatralny oraz scenarzysta, ale umiejętność podpatrywania rzeczywistości na wesoło z dodatkiem skrzących dowcipem dialogów to atut autora i jeden z elementów sukcesu „Swingu”.

Na scenie spotykamy się ze znanymi z Korezowych spektakli aktorami: Grażyną Bułką, Barbarą Lubos, Mirosławem Neinertem, Darkiem Stachem i niewystępującą tu dotychczas Katarzyną Tlałką, którzy tworzą zgraną grupę aktorską, wypróbowaną w wielu przedstawieniach. Szczególnie para Bułka – Neinert, po raz trzeci w różnych produkcjach grająca małżeństwo współgra ze sobą doskonale. Tak, że nawet drobny wypadek w trakcie spektaklu potrafią przekuć w zabawną scenę.

Tradycyjnie już na niewielkiej scenie katowickiego teatru nie ma gdzie ustawić bogatej scenografii, zatem za jej główne elementy służą lampka i kanapa, nieco gadżetów, w tym – oczywiście – z sex shopu oraz ściany w grafikach Dobrosławy Rurańskiej. Ale jak się okazuje do swingu nie trzeba dodatków, wystarczy wyobraźnia.

Kiedy Marek (Mirosław Neinert) opierając się na „badaniach amerykańskich naukowców” pokrętnie próbuje zaangażować swojego przyjaciela Andrzeja(Darek Stach) w miłosny czworokąt „dla ratowania związku” z żoną Lucyną (Grażyna Bułka) i przyjaciółką Andrzeja Agą, intryga dopiero się rozkręca. Zabawna omyłka doprowadza bowiem do spiętrzenia komicznych sytuacji, w których nie tylko bohaterowie, ale i widzowie czasami mogą się pogubić. W każdym bądź razie z do czwórki bohaterów dołącza piąta osoba, „prawdziwa” Aga (Barbara Lubos). Zgodnie z regułą w toku narracji wszystko zostaje wyjaśnione, ale do czego na scenie naprawdę dochodzi, niech zostanie tajemnicą tych, którzy spektakl widzieli.

Inga Niedzielska
2014-02-04

Teatr Korez w Katowicach
Abelard Giza
"Swing"
reżyseria: Mirosław Neinert
asystent reżysera: Izabela Mikrut
kostiumy: Magdalena  Dobrowolska
grafika: Dobrosława Rurańska
światło i dźwięk: Sergiusz Brożek
obsada: Grażyna Bułka, Barbara Lubos, Katarzyna Tlałka, Mirosław Neinert, Darek Stach
premiera: 29 listopada 2013 r.
VII Katowicki Karnawał Komedii w Katowicach. Spektakl na scenie Teatru Korez 3 lutego 2014 r.

PDF Print